APC SUA48RMXLBP3U Smart-UPS Battery Pack

- Special Order - Call for Lead TimeSpecial Order - Call for Lead Time
This item has a variable lead time for fulfilment. Please call us to discuss. Your credit card will be authorized in full on the day of ordering; it will not be charged until the day of shipment.
- 2 Month DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| U Height: | 3U |
| Voltage: | 48V |
Description
APC Smart-UPS XL 3U 48V Battery Pack SUA48RMXLBP3U - Refurbished
| SUA48RMXLBP3U Features | |
|---|---|
| Cascading capabilities | Horizontal console port servers can be cascaded to manage up to 1,024 devices |
| Rack Mount | 3U rackmountable. Hardware included. |
| Intelligent battery management | Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging. |
| Hot Pluggable Operation | Add or remove servers without having to power off the switch. |
| Hot Swap Batteries | |
Compatibility
This battery pack is compatible with the following APC UPS units: SUA2200RMXL3U, SUA2200RMXLI3U, SUA3000RMXL3U and SUA3000RMXLI3U
Specifications
| Specifications | |
|---|---|
| Output | 48V |
| Battery Volt-Amp-Hour Capacity | 1728 |
| Battery Type | Maintenance-free sealed Lead-Acid battery with suspended electrolyte : leakproof |
| Battery mounting | Enclosed battery cartridge |
| Expected Battery Life (years) | 3 - 5 |
| Replacement battery cartridge note | For use with SUA 2200/3000VA 3U models. Can be used with the 5U models with SUA039 extension cable |
| Battery blocks per string | 4 |
| Net Weight | 63.64 KG |
| Rack Height | 3U |
| Operating Environment | 0 - 40 °C |
| Operating Elevation | 0-3000 meters |
| Storage Temperature | -15 - 45 °C |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Weight: 150 lb
Warranty: 2 Month DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
2 Month DiscTech Warranty


