Cisco UCS-HD24TB10K4KN 2.4TB 4Kn SAS Hard Drive

- Special Order - Call for Lead TimeSpecial Order - Call for Lead Time
This item has a variable lead time for fulfilment. Please call us to discuss. Your credit card will be authorized in full on the day of ordering; it will not be charged until the day of shipment.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 2.4TB |
| Speed: | 10K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Cisco UCS Series UCS-HD24TB10K4KN 2.4TB 2.5-Inch SFF 12Gbps 10K RPM 4Kn HS SAS Hard Drive for UCS C220 / C240 M5 Rack Servers - Brand New
Cisco UCS Series UCS-HD24TB10K4KN 2.4TB / 2400GB 2.5" SFF / Small Form Factor 12.0 Gb/s 10000 RPM 4Kn / 4K Native HS / Hot-Swap SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive for UCS C220 / C240 M5 Rack Servers - Brand New
With the UCS-HD24TB10K4KN= internal hard drive from Cisco you can safely store your files and data. It comes with a 2.4 TB storage capacity. Instant reading and transfer of your data is what you can expect with this model. Its 10000 rotations per minute makes this hard drive one of the faster models on the market. Get high flexibility and practicality with the hard drive's SAS 12 Gbps 6.4 cm (2.5") port. Not only do you benefit from the professional, practical SAS port, but you also have backward compatibility thanks to the SATA port.
Compatibility
This product is compatible with the following Cisco UCS systems:
| C220 M5SN | C220 M5SX | C480 M5 |
| SmartPlay Select C220 M5S | SmartPlay Select C220 M5SX | SmartPlay Select C240 M5 |
| SmartPlay Select C240 M5L | SmartPlay Select C240 M5SX |
Specifications
| Cisco Hard Drive | |
|---|---|
| Model Number | UCS-HD24TB10K4KN |
| Hard Drive | |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBps |
| Form Factor | 2.5 in Small Form Factor (SFF) |
| Hard Drive Type | Hot-Swap Hard Drive |
| Interface | Serial Attached SCSI (SAS 12Gbps) |
| Spindle Speed | 10000 RPM |
| Header | |
| Brand | Cisco |
| Manufacturer | Cisco Unified Computing |
| Miscellaneous | |
| Compatible with Cisco UCS | |
| Storage Type | Hard Drive |
| Capacity | 2.4TB / 2400GB |
| Features | Advanced Format 4Kn |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: UCS-HD24TB10K4KN=
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
