Dell 29R9G Edge PE240905AH Boost Pro Plus 240GB SATA 6Gbps 2.5in 7mm Solid State Drive SSD

- In Stock:1Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$99.99
| Capacity: | 240GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" x 7mm Fits All laptops |
| SSD Endurance DWPD: | Consumer / Value |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 29R9G Edge PE240905AH Boost Pro Plus 240GB SATA 6Gbps 2.5in 7mm Solid State Drive SSD - Brand New
Dell 29R9G Edge PE240905AH Boost Pro Plus 240GB SATA 6Gbps 2.5in 7mm Solid State Drive SSD - Brand New
Specifications
| Specifications | |
|---|---|
| Capacity | 240 GB |
| Form Factor | 2.5"x7mm |
| Interface | Serial ATA-600 |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 29R9G 029R9G
Weight: 1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
