Dell 341-8497 SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive Kit

- Low Stock:Call for ETAStock Levels
This item is currently (nearly) out of stock. It may be possible to arrange fast shipment. If you need it urgently call us. Otherwise, it usually ships within 1 week.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 300GB |
| Speed: | 10K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
| RAM: | 16MB |
Description
Dell 341-8497 300GB 10K 6.0Gbps SFF SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive KF248 Kit - Brand New
This kit contains one 300GB 10K 6.0Gbps SFF SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell KF248 tray and is fully compatible with Dell PowerEdge 1900, 1950, 2900, 2950, 6900 and 6950 servers and MD1120 Storage Arrays.
Dell 341-8497 300GB 10K 6.0Gbps SFF SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive KF248 Kit - Brand Newfor Dell PowerEdge 1900, 1950, 1955, 2900, 2950, 6900 and 6950 servers and MD1120 Storage Arrays.
This kit contains one 300GB 10K 6.0Gbps Small Form Factor (SFF) SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell KF248 tray.
The Dell™ 300 GB Internal Hard Drive offers an ideal data storage solution for your Dell™ PowerEdge™ Server. It features Serial Attached SCSI (SAS) interface - providing optimum data transfer rate. In addition, this drive offers 10,000 RPM rotational speed for enhanced data access. This product has been tested and validated on Dell™ systems to ensure it will work with your computer and is compatible with Dell™ PowerEdge™ 1900, 1950, 2900, 2950, 6900 and 6950 servers and MD1120 Storage Arrays. It is supported by Dell™ Technical Support when used with a Dell™ system.
Dell part #: G281D 0281D
Compatibility
| PowerEdge 1900 | PowerEdge 1950 | PowerEdge 2900 | PowerEdge 2950 |
| PowerEdge 2970 | PowerEdge 6950 | PowerEdge R900 | PowerEdge R905 |
| PowerEdge 1955 | PowerEdge R805 | PowerVault MD1120 |
Specifications
| Specifications | |
|---|---|
| Model number | 341-8497 |
| Formatted Capacity | 300 Gbytes |
| Rotational Speed | 10,000 rpm |
| Default Buffer (cache) Size | 16 Mbytes |
| Number of Discs (physical) | 2 |
| Number of Heads (physical) | 4 |
| Performance | |
| External (I/O) Transfer Rate (max) | 600 MBytes/sec |
| Sustained Transfer Rate | 67 - 129 MBytes/sec |
| Average Seek Time, Read | 3.6 msec typical |
| Average Seek Time, Write | 4.2 msec typical |
| Track-to-Track Seek, Read | 0.2 msec typical |
| Track-to-Track Seek, Write | 0.3 msec typical |
| Average Latency | 3 msec |
| Physical | |
| Form Factor(width) | 2.5-inch |
| Form Factor(height) | .583-inch |
| Height | 14.8 mm |
| Width | 70 mm |
| Length | 100.5mm |
| Weight | 0..227 kg |
| Electrical | |
| Power (Typical) | .35 amps |
| Environmental | |
| Max Operating Shock (2-msec) | 60 Gs |
| Max Nonoperating Shock (2-msec) | 300 Gs |
| Operating Vibration (max) | .5 Gs |
| Nonoperating Vibration (max) | 2.4 Gs |
| Operating Temperature (max) | 55 deg C |
| Operating Temperature (min) | 5 deg C |
| Nonoperating Temperature (max) | 70 deg C |
| Nonoperating Temperature (min) | -40 deg C |
| Acoustical | |
| Nonrecoverable Read Errors | 1 per 10^16 bits read |
| Supports S.M.A.R.T. | Yes |
ROHS Compliant
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty


