Dell 342-5572 4000GB SAS Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 4TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
Description
Dell 342-5572 4TB 3.5in 6Gbps 7.2K RPM HS Enterprise SAS HDD HDKWG Kit - Brand New
This kit contains one 4TB 7.2K RPM SAS Hard Drive and one Dell HDKWG tray. It is compatible with Powervault MD3060 / MD3060e / MD3260 / MD3260i / MD3260f / MD3460 / MD3660 / MD3660i / MD3660f / MD3860 / MD3860i / MD3860f.
Dell 342-5572 4000GB 3.5" 6.0 Gbps 7200 RPM Hot Swappable Enterprise Serial Attached SCSI Hard Disk Drive kit with HDKWG tray / caddy - Brand New
This kit contains one 4TB 7.2K RPM SAS Hard Drive and one Dell HDKWG tray. It is compatible with Powervault MD3060 / MD3060e / MD3260 / MD3260i / MD3260f / MD3460 / MD3660 / MD3660i / MD3660f / MD3860 / MD3860i / MD3860f.
Compatibility
This Complete kit is fully compatible with Dell PowerVault MD3x60 Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerVault MD3060 | PowerVault MD3060e | PowerVault MD3260 | PowerVault MD3260i |
| PowerVault MD3260f | PowerVault MD3460 | PowerVault MD3660 | PowerVault MD3660i |
| PowerVault MD3660f | PowerVault MD3860 | PowerVault MD3860i | PowerVault MD3860f |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 342-5572 |
| Storage Capacity | 4TB/4000GB |
| Drive Interface | SAS 6Gb/s |
| Drive Width | 3.5" |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Enterprise | Yes |
| Hot Swap | Yes |
| Self-Encrypting Drive | No |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 9CDHG 09CDHG
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




