Dell Compellent 342-5837 4TB SAS Hard Drive Kit 72CWN, SC200

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 4TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
Description
Dell 342-5837 / WWKG6 4TB 3.5-Inch LFF 6Gbps 7.2K RPM SAS Hard Drive Kit 72CWN, SC200 - Brand New
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 4TB / 4000GB 6Gbps 7200 RPM SAS Hard Drive and one Dell Compellent 72CWN tray.
Dell Compellent 342-5837 / WWKG6 4TB / 4000GB 3.5" LFF / Large Form Factor 6.0 Gb/s 7200 RPM SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive Kit 72CWN, SC200 - Brand New
Highlights
- Offers huge capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- High spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 4 TB Hard Drive from Dell™. Offering a rotational speed of 7,200 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part#: WWKG6, 0WWKG6
Dell Part#: 342-5837
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 4TB / 4000GB 6Gbps 7200 RPM SAS Hard Drive and one Dell 72CWN tray.
This Kit is compatible with the following Dell Equallogic systems supporting 3.5" hot swappable disks:
- PS6100
- PS-M4110
- SC200
- 4100E
Compatibility
This Kit is compatible with the following Dell Equallogic systems supporting 3.5" hot swappable disks:
| PS6100 | PS-M4110 | SC200 | 4100E |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 4TB / 4000GB 6Gbps 3.5" LFF SAS Hard Disk Drive
(1) Dell 72CWN Drive Tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 342-5837 |
| Manufacturer Part # | WWKG6 0WWKG6 |
| Drive Type | Hard Drive - Internal - Nearline |
| Capacity | 4TB / 4000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (External) |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Interfaces | 1 x SAS 6Gb/s |
| Compatible Bay | 3.5"/td> |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: WWKG6 0WWKG6
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






