Dell 345-BCIC 3.2TB SAS SSD 12Gbps 2.5 Inch Mixed Use For Gen 16 PowerEdge R660 R760

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 3.2TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 345-BCIC 3.2TB SAS 2.5 Inch Mixed Use 12Gbps Solid State Drive Kit DXD9H - Refurbished
This product include one Dell certified 3.2TB 12Gbps SAS Solid State Drive with Dell firmware, and one caddy for compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 3.2TB storage capacity
- SAS interface, with 12Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
This Dell Certified drive includes one 3.2TB / 3200GB 6Gbps solid-state drive and one compatible Dell tray, compatible with systems below:
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with Dell Servers and Storage arrays that support SAS 2.5" drives including but not limited to:
| Poweredge C6420 | Poweredge C6520 | Poweredge C6525 | Poweredge C6600 |
| Poweredge C6620 | Poweredge R250 | Poweredge R350 | Poweredge R440 |
| Poweredge R450 | Poweredge R540 | Poweredge R550 | Poweredge R640 |
| Poweredge R650 | Poweredge R650xs | Poweredge R6515 | Poweredge R6525 |
| Poweredge R660 | Poweredge R6615 | Poweredge R6625 | Poweredge R740 |
| Poweredge R740xd | Poweredge R740xd2 | Poweredge R750 | Poweredge R750xa |
| Poweredge R750xs | Poweredge R7515 | Poweredge R7525 | Poweredge R760 |
| Poweredge R7615 | Poweredge R7625 | Poweredge T350 | Poweredge T550 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part # | 345-BCIC |
| Tech Specs | |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 3.2TB / 3200GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Features | Enterprise Mixed Use / MU |
Weight: 0.4 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






