Dell 960GB SATA SSD 345-BDFM / 1CJGC MU Hybrid

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 960GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 345-BDFM / 1CJGC 960GB 3.5-Inch 6Gbps MLC HS 512e Mixed Use SATA Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G - Certified 95
This kit contains one 2.5" SFF 960GB 6Gbps MLC MU SATA Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
Dell 345-BDFM / 1CJGC 960GB 3.5" 6.0 Gbps Multi-Level Cell / MLC Hot-Swap / HS 512n MU / Mixed Use SATA Hybrid Solid State Drive / SSD Kit X7K8W / Y004G - Certified 95
Highlights
- Offers up to 960 GB storage capacity
- Equipped with SATA interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 960 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 960 GB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps .
Manufacturer Part# : 1CJGC, 01CJGC
Dell Part# : 345-BDFM
This kit contains one 2.5" SFF 960GB 6Gbps MLC SATA Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge C6420 | PowerEdge C6520 | PowerEdge R240 | PowerEdge R250 |
| PowerEdge R350 | PowerEdge R440 | PowerEdge R450 | PowerEdge R540 |
| PowerEdge R550 | PowerEdge R640 | PowerEdge 650 | PowerEdge 650xs |
| PowerEdge R6515 | PowerEdge R6525 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD |
| PowerEdge R740xd2 | PowerEdge R7425 | PowerEdge R750 | PowerEdge R750xs |
| PowerEdge R7515 | PowerEdge R7525 | PowerEdge R350 | PowerEdge R550 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 345-BDFM |
| MFG Part# | 1CJGC |
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 960GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6GB/S |
| Features | Advanced format 512n Mixed Use Endurance |
| Drive Transfer Rate | 6 GBps (external) |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | Carrier |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 1CJGC
Weight: 1.1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






