Dell 345-BDOL / CYV65 480GB SATA MU Hybrid SSD

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 480GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 345-BDOL / CYV65 480GB 3.5" 6Gbps 512e Mixed Use SATA Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 480GB 6Gbps SATA Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray
Dell 345-BDOL / CYV65 / 0CYV65 480GB 3.5" LFF 6Gbps 512e MU / Mixed Use SATA / Serial ATA Hybrid 15G SSD / Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G, S4620 - Brand New
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 480GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480GB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6Gbps.
- Offers up to 480 GB storage capacity
- Equipped with SATA interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Manufacturer Part CYV65, 0CYV65
Dell Part 345-BDOL
This kit contains one 2.5" SFF 480GB 6Gbps MLC SAT Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray
This product is compatible with the following systems:
- PowerEdge C6420
- PowerEdge C6520
- PowerEdge C6525
- PowerEdge R240
- PowerEdge R250
- PowerEdge R340
- PowerEdge R350
- PowerEdge R440
- PowerEdge R540
- PowerEdge R640
- PowerEdge R650
- PowerEdge R6515
- PowerEdge R6525
- PowerEdge R740
- PowerEdge R740XD
- PowerEdge R740xd2
- PowerEdge R7425
- PowerEdge R7515
- PowerEdge R7525
- PowerEdge T350
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
| PowerEdge R440 | PowerEdge R540 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R7415 |
| PowerEdge R7425 | PowerEdge R340 | PowerEdge R740XD2 | PowerEdge R6515 |
| PowerEdge R6525 | PowerEdge R7515 | PowerEdge C6525 | BSN Recorder Node |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 345-BDOL |
| MFG Part# | CYV65 0CYV65 |
| Device Type | Solid State Drive - hot-Swap |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Features | Advanced format 512n Mixed Use |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | Carrier |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: CYV65 0CYV65
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






