Dell 345-BDRQ 960GB SATA Read Intensive 6Gbps SSD

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 960GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 345-BDRQ 960GB SATA Read Intensive 6Gbps Solid State Drive Kit 8FKXC - Brand New
This product include one Dell certified 960GB 6Gbps SATA Solid State Drive with Dell firmware, and one caddy for compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 960GB storage capacity
- SATA interface, with 6Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
This Dell Certified drive includes one 960GB 6Gbps solid-state drive and one compatible Dell tray, compatible with systems below:
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA 2.5" drives including but not limited to:
| Dell Series & Generation | Models |
|---|---|
| PowerEdge FC-Series Gen13 | FC630, FC830 |
| PowerEdge FC-Series Gen14 | FC640 |
| PowerEdge M-Series Gen14 | M640, M640 (for PE VRTX) |
| PowerEdge R-Series Gen13 | R230, R230XL, R330, R330XL, R430, R530, R530XD, R630, R630XL, R730, R730XD, R730XL, R830, R930 |
| PowerEdge T-Series Gen13 | T330, T430, T630 |
| PowerEdge T-Series Gen14 | T440, T640 |
| PowerVault | MD1120, MD1220, MD1420, MD3420, MD3420i, ME4024, ME424, ME5024 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Tech Specs | |
| Dell Part # | 345-BDRQ |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 960GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gbps |
| Features | Enterprise Read Intensive / RI |
Weight: 0.4 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






