Dell 960GB SATA SSD 345-BDTQ / 9MY4P 2.5 inch SFF 6Gbps 512e RI

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 960GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 345-BDTQ / 9MY4P 960GB 2.5 inch SFF 6Gbps 512e Read Intensive SATA Solid State Drive Kit 85PPW - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 960GB RI SATA 6Gbps Solid State Drive and one Dell 85PPW tray.
Dell 345-BDTQ / 9MY4P / 09MY4P 960GB 2.5 inch SFF 6Gbps 512e RI SATA Solid State Drive Kit 85PPW
Features & Benefits
- Offers a storage capacity of up to 960GB
- Equipped with SATA interface which delivers high data transfer rate
- The solid state design offers resistance and fast access to data.
Benefits of SSD versus rotating units:
- More Durable:
Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant. - Faster:
Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives. - Quieter:
Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives. - Lighter:
Flash-based SSDs weigh considerably less. - Cooler:
SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system. - More Efficient:
Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ system with the 960GB solid state drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 3.84TB, which allows users to store large volumes of data. This unit offers higher speeds for data transfer of up to 6Gbps.
Manufacturer#: 9MY4P / 09MY4P
Dell part#: Dell 345-BDTQ / 400-BBIC
This kit contains one 2.5" SFF 960GB RI SATA Solid State Drive and one Dell 85PPW tray.
This product is compatible with the following systems:
PowerEdge MX840c PowerEdge XR11 PowerEdge XR12 PowerEdge XR2
Compatibility
This Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge MX740C | PowerEdge MX840C | PowerEdge XR2 |
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 960GB RI SATA solid state drive
- 1x 2.5in Dell 85PPW tray / caddy
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part# | 345-BDTQ |
| Manufacturer Part# | 9MY4P |
| Type | Solid State Drive - Hot Plug |
| Capacity | 960GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gbps |
| Data Transfer Type | 600 Mbps |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 9MY4P 09MY4P 400-BBIC
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






