Dell 345-BHTK / W1TKX 960GB 2.5in SFF 12Gbps Mixed Use vSAS Solid State Drive SED SSD Kit DXD9H

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 960GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 345-BHTK / W1TKX 960GB 2.5" SFF 12Gbps 512e Mixed Use vSAS Solid State Drive SED SSD Kit DXD9H - Brand New
Dell 345-BHTK / W1TKX 960GB 2.5" SFF 12Gbps 512e Mixed Use vSAS Solid State Drive SED / Self Encrypting SSD Kit DXD9H - Brand New
Dell Part: 345-BHTK / W1TKX / 0W1TKX
HIGHLIGHTS
- Offers up to 960GB storage capacity
- Equipped with SAS interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
BENEFITS OF SSD OVER SPIN DRIVES
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
OVERVIEW
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 960 GB Solid SAS Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 960 GB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12 Gbps .
This kit contains one 2.5" SFF 960GB SAS Solid State Drive and one Dell DXD9H tray.
This product is compatible with the following systems:
PowerEdge C6420
PowerEdge C6525
PowerEdge R340
PowerEdge R440
PowerEdge R450
PowerEdge R550
PowerEdge R640
PowerEdge R650xs
PowerEdge R6515
PowerEdge R6525
PowerEdge R740
PowerEdge R740XD
PowerEdge R7425
PowerEdge R750xs
PowerEdge R7515
PowerEdge R7525
PowerEdge R840
PowerEdge R940
PowerEdge R940xa
PowerEdge T550
Compatibility
This Genuine Dell Certified SSD Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen14, Gen15, Gen16 Servers that support SAS SSDs including…
| PowerEdge R440 | PowerEdge R640 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R6515 |
| PowerEdge R6525 | PowerEdge R660XS | PowerEdge R6615 | PowerEdge R6625 |
| PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R7415 | PowerEdge R7515 |
| PowerEdge R7425 | PowerEdge R7525 | PowerEdge R760 | PowerEdge R760XA |
| PowerEdge R7615 | PowerEdge R7525 | PowerEdge R840 | PowerEdge R940 |
| PowerEdge C940XA | PowerEdge R960 | PowerEdge T550 | PowerEdge T560 |
| PowerEdge XR7620 | PowerEdge R660 | PowerEdge R760 | PowerEdge XE9680 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 345-BHTK |
| MFG Part# | W1TKX / 0W1TKX |
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 960 GB |
| Interface | vSAS 12 Gbps - Single Port |
| Form Factor | 2.5" |
| Features | Advanced format 512e Mixed Use Endurance, SED |
| Data Transfer Rate | 1200 MBps (external) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: W1TKX / 0W1TKX
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






