Dell 345-BJSQ / CPRFK 1.92TB SATA Mixed Use 6Gbps Solid State Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$1,299.00
| Capacity: | 1.92TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 345-BJSQ / CPRFK 1.92TB SATA Mixed Use 6Gbps Solid State Drive
This product include one Dell certified 1.92TB 6Gbps SATA Solid State Drive with Dell firmware, compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 1.92TB storage capacity
- SATA interface, with 6Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
Dell Part: 345-BJSQ / CPRFK
This Dell Certified drive includes one 1.92TB / 1920GB 6Gbps Mixed Use SATA solid-state drive:
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with SELECT Dell PowerEdge Servers that support SATA 2.5" solid state drives :
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Tech Specs | |
| Dell Part # | 345-BJSQ / CPRFK |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 1.92TB / 1920GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gbps |
| Features | Enterprise Mixed Use / MU |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: CPRFK
Weight: 0.4 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






