Dell 400-ADRS 800GB 2.5" 12Gbps SAS Mix Use Hot-Plug SSD

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$549.00
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ADRS 800GB 2.5in 12Gbps SAS Mix Use MLC Hot-Plug SSD Kit G176J - Brand New
Dell 400-ADRS 800GB 2.5in 12.0 Gbps Serial Attached SCSI Mix Use Multi-Level Cell Hot Swappable Solid State Disk Drive Kit G176J - Brand New
Compatibility
| PowerEdge R210 | PowerEdge R310 | PowerEdge R320 | PowerEdge R410 |
| PowerEdge R415 | PowerEdge R420 | PowerEdge R510 | PowerEdge R515 |
| PowerEdge R520 | PowerEdge R610 | PowerEdge R620 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R715 | PowerEdge R710 | PowerEdge R720 | PowerEdge R730 |
| PowerEdge R720xd | PowerEdge R730xd | PowerEdge R810 | PowerEdge R815 |
| PowerEdge R820 | PowerEdge R910 | PowerEdge T310 | PowerEdge T320 |
| PowerEdge T410 | PowerEdge T420 | PowerEdge T610 | PowerEdge T620 |
| PowerEdge T710 | PowerEdge M600 | PowerEdge M605 | PowerEdge M610 |
| PowerEdge M610X | PowerEdge M710 | PowerEdge M710HD | PowerEdge M805 |
| PowerEdge M905 | PowerEdge M910 | PowerEdge M915 |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-ADRS |
| Product Type | Solid State Drive |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Width | 2.5" |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Type | Internal |
| Storage Capacity | 800 GB |
| Hot Swappable | Yes |
ROHS Compliant
Weight: 1.8 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




