Dell 400-AEFL 1TB SAS Hard Drive Hybrid Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
Description
Dell 400-AEFL / 4XPRV 1TB / 1000GB 6Gbps 7200 RPM NearLine Serial Attached SCSI Hard Disk Drive Hybrid Kit KG1CH / Y004G - Brand New
Alt Model Number: 4XPRV, 04XPRV
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 1TB / 1000GB 6Gbps SAS Hard Drive and one Dell Hybrid KG1CH / Y004G tray.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420 , MD3420
Compatibility
Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" LFF hard drives including:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | ||
| PowerEdge R630 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R730 | PowerEdge R930 | ||
| PowerEdge T330 | PowerEdge T430 | PowerEdge T630 | |||
| PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
This kit is also backwards compatible with Gen 11 and 12 PowerEdge and PowerVault Servers/Arrays
Specifications
(1) 1TB / 1000GB 7.2K 6Gbps SFF SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive
(1) Dell KG1CH drive tray
(1) Dell Y004G 3.5" to 2.5" Mounting bracket
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-AEFL |
| Alt Model Number | 4XPRV |
| Product Type | Hybrid Hard Drive Kit |
| Drive Interface | SAS/ Serial Attached SCSI |
| Drive Transfer Rate | 600 MB/s (External) |
| Storage Capacity | 1TB 1000GB |
| NearLine | Yes |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 4XPRV 04XPRV
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




