Dell 400-AEIM 200GB SAS Solid State Drive Kit 8FKXC

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 200GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AEIM / ND0TT 200GB 2.5 inches SFF 12Gbps Enterprise MLC SAS SSD Kit 8FKXC - Brand New
This kit includes one 2.5in 200GB 12Gbps MLC SAS Solid-State Drive and one Dell 8FKXC tray.
Dell 400-AEIM / ND0TT 200GB 2.5" SFF 12.0 Gb/s Enterprise Multi-Level Cell Serial Attached SCSI Solid State Disk Drive Kit 8FKXC - Brand New
Alt Model Number: ND0TT, 0ND0TT
Features & Benefits
- Offers up to 200 GB storage capacity
- Equipped with SAS interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 200 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 200 GB, enabling users to store large amounts of data. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12 Gbps .
This kit includes one 2.5in 200GB 12Gbps MLC SAS Solid-State Drive and one Dell 8FKXC tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930; PowerVault MD1200, MD1220, MD1420, MD3420, MD3460, MD3060e; and Precision: R7910.
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
This kit includes:
- 1x 200GB 12Gbps 2.5" SAS SSD
- 1x Dell 8FKXC
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-AEIM |
| Alt Model Number | ND0TT |
| Type | Solid State Drive Hot-Swap |
| Capacity | 200 GB |
| NAND Flash Memory Type | Multi-level Cell (MLC) |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Data Transfer Type | 1200 Mbps |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: ND0TT 0ND0TT
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






