Dell 400-AEJU GN9D1 1.6TB SAS 12Gbps RI 3.5 Inch Hybrid Carrier SSD Gen 14 PowerEdge

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1.6TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AEJU GN9D1 1.6TB SAS RI 3.5 Inch 12Gbps Solid State Drive Kit KG1CH-Y004G - Refurbished
This product include one Dell certified 1.6TB 12Gbps SAS Solid State Drive with Dell firmware, and one caddy for compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 1.6TB storage capacity
- SAS interface, with 12Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
Dell Part Number: 400-AEJU
Alternative Part Numbers: GN9D1
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with Dell Servers and Storage arrays that support SAS 3.5" drives including but not limited to:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R230XL | PowerEdge R330 | PowerEdge R330XL | PowerEdge R430 |
| PowerEdge R530 | PowerEdge R530XD | PowerEdge R730 | PowerEdge R730XD | PowerEdge R730XL |
| PowerEdge R930 | PowerEdge T330 | PowerEdge T340 | PowerEdge T430 | PowerEdge T440 |
| PowerEdge T630 | PowerEdge T640 | PowerVault MD1000 | PowerVault MD1200 | PowerVault MD3400 |
| PowerVault MD3420 | PowerVault MD3420i | PowerVault ME4012 | PowerVault ME412 | PowerVault ME5012 |
Please Note: Compatibility list is for reference only and may not be exhaustive, other systems could also be compatible. Please contact us for the best advice.
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell MPN | 400-AEJU |
| Alternative Part Numbers | GN9D1 |
| Tech Specs | |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 1.6TB / 1600GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Features | Enterprise Read Intensive / RI |
Weight: 0.8 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




