Dell 400-AEQU 4TB SAS Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 4TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
Description
Dell 400-AEQU / 9TY81 4TB 3.5in LFF 6Gbps 7.2K RPM Near-Line SAS Cabled Hard Drive Kit - Refurbished
Dell 400-AEQU / 9TY81 4TB / 4000GB 3.5" Large Form Factor 6.0 Gb/s 7200 RPM Near-Line Serial Attached SCSI / SAS Cabled Hard Drive / HDD Kit - Refurbished
Manufacturer Part #: 9TY81, 09TY81
Dell Part #: 400-AEQU
Highlights
- Offers - 4 TB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 7200 RPM spindle speed ensures excellent performance
OverviewIncrease the storage capacity of your system with the 4 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7200 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds
Compatibility
This drive is compatible with any server that accepts 3.5inx1.0in SAS Drive.
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-AEQU |
| Manufacturer Part # | 9TY81 09TY81 |
| Type | Hard Drive - Internal - Near-Line |
| Capacity | 4TB / 4000GB |
| Spindle Speed | 7,200 RPM |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 6Gb/s |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: 9TY81 09TY81
Weight: 2 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
