Dell 400-AFKH GDC6H 800GB SAS 12Gbps Mixed Use MU 3.5" SSD PowerEdge T440 T640 T340

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AFKH GDC6H 800GB SAS Mixed Use MU 3.5 Inch 12Gbps Solid State Drive SSD Kit KG1CH-Y004G - Certified 95
This product include one Dell certified 800GB 12Gbps SAS Solid State Drive with Dell firmware, and one caddy for compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 800GB storage capacity
- SAS interface, with 12Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with Dell Servers and Storage arrays that support SAS 3.5" drives including but not limited to:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R230XL | PowerEdge R330 | PowerEdge R330XL | PowerEdge R430 |
| PowerEdge R530 | PowerEdge R530XD | PowerEdge R730 | PowerEdge R730XD | PowerEdge R730XL |
| PowerEdge R930 | PowerEdge T330 | PowerEdge T340 | PowerEdge T430 | PowerEdge T440 |
| PowerEdge T630 | PowerEdge T640 | PowerVault MD1000 | PowerVault MD1200 | PowerVault MD3400 |
| PowerVault MD3420 | PowerVault MD3420i | PowerVault ME4012 | PowerVault ME412 | PowerVault ME5012 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell MPN | 400-AFKH |
| Alternative Part Numbers | GDC6H |
| Tech Specs | |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 800GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Features | Enterprise Mixed Use / MU |
Weight: 0.8 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




