Dell 400-AFNI 200GB SATA MU Solid State Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 200GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-AFNI / KHRGN 200GB 6Gbps MLC SATA Mixed Use SSD Hybrid Kit KG1CH / Y004G - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 200GB MLC SATA Solid State Drive and one Dell 3.5" KG1CH tray with a Y004G mounting bracket.
Dell 400-AFNI / KHRGN 200GB 6.0 Gb/s Multi-Level Cell Mixed Use Serial ATA Solid State Disk Drive Hybrid Kit KG1CH / Y004G - Brand New
Alt Model Number: KHRGN, 0KHRGN 400-ARQH
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 200 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 200 GB, enabling users to store large amounts of data. Featuring Serial ATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps .
This kit includes one Small Form Factor 2.5 inch 200GB 6Gbps SATA Solid-State Drive and one Dell Hybrid 3.5in KG1CH tray with a Y004G mounting bracket.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane.
This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930
Compatibility
Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" LFF hard drives including:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 |
| PowerEdge R630 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R730 | PowerEdge R930 |
| PowerEdge T330 | PowerEdge T430 | PowerEdge T630 |
This kit is also backwards compatible with Gen 11 and 12 PowerEdge Servers.
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 200GB 6Gbps SATA solid state drive
- 1x 3.5in Dell KG1CH tray / caddy
- 1x Dell Y004G adapter / bracket
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-AFNI |
| Alt Model Number | KHRGN |
| Type | Solid State Drive Hot-Swap |
| Capacity | 200GB |
| NAND Flash Memory Type | Multi-level Cell (MLC) |
| Form Factor | 2.5"(in 3.5" carrier) |
| Interface | SATA 6Gbps |
| Data Transfer Type | 600 Mbps |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: KHRGN 0KHRGN 400-ARQH
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




