Dell 400-AGTM 1.8TB SAS Hard Drive Kit G176J

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1.8TB |
| Speed: | 10K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
| RAM: | 128MB |
Description
Dell 400-AGTM 1.8TB / 1800GB 2.5inch SFF 10K SAS 6Gbps HS Hard Drive Kit G176J - Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 1.8TB / 1800GB 6Gbps 10K SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell G176J tray.
Dell 400-AGTM 1.8TB / 1800GB, 2.5inch, Small Form Factor, 10,000 RPM, Serial Attached SCSI, 6.0Gbps, Hot Swap, Hard Drive Kit G176J - Brand New
Alt MPNs: 0VPTJ, 00VPTJ
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 1.8TB / 1800GB 6Gbps 10K SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell G176J tray.
It is fully compatible with Dell PowerEdge T110 II, T310, T320, T410, T420, T610, T620, T630, T710, R220, R310, R320, R415, R420, R420XR, R430, R510, R515, R520, R610, R620, R630, R710, R715, R720, R720XD, R730, R730XD, R810, R815, R820, R910, R920, M600, M605, M610, M610x, M420, M520, M620, M710, M710HD, M805, M820, M905, M910, M915, M1000e and PowerVault MD1120, MD1220, MD3220i, MD3620i, MD3620f, MD3420.
Compatibility
| PowerEdge T110 II | PowerEdge T310 | PowerEdge T320 | PowerEdge T410 |
| PowerEdge T420 | PowerEdge T610 | PowerEdge T620 | PowerEdge T630 |
| PowerEdge T710 | PowerEdge R220 | PowerEdge R310 | PowerEdge R320 |
| PowerEdge R415 | PowerEdge R420 | PowerEdge R420XR | PowerEdge R430 |
| PowerEdge R510 | PowerEdge R515 | PowerEdge R520 | PowerEdge R610 |
| PowerEdge R620 | PowerEdge R630 | PowerEdge R710 | PowerEdge R715 |
| PowerEdge R720 | PowerEdge R720XD | PowerEdge R730 | PowerEdge R730XD |
| PowerEdge R810 | PowerEdge R815 | PowerEdge R820 | PowerEdge R910 |
| PowerEdge R920 | PowerEdge M600 | PowerEdge M605 | PowerEdge M610 |
| PowerEdge M610x | PowerEdge M420 | PowerEdge M520 | PowerEdge M620 |
| PowerEdge M710 | PowerEdge M710HD | PowerEdge M805 | PowerEdge M820 |
| PowerEdge M905 | PowerEdge M910 | PowerEdge M915 | PowerEdge M1000e |
| PowerVault MD1120 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD3220i | PowerVault MD3620i |
| PowerVault MD3620f | PowerVault MD3420 |
Specifications
| Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-AGTM |
| Capacity | 1800GB / 1.8TB |
| Form Factor | 2.5inch SFF |
| Interface | SAS 6Gbps |
| Spindle Speed | 10,000 RPM |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: 0VPTJ 00VPTJ
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




