Dell Compellent 400-AHFM / XYRNV 6TB 3.5 12Gbps 7.2K RPM SAS Drive for SC280 / SC180 / SCv2080

- Special Order - Ships in 5-10 business days
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 6TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell Compellent 400-AHFM / XYRNV 6TB 3.5 12Gbps 7.2K RPM SAS Drive for SC280 / SC180 / SCv2080 HGV5J w/ K1J8J interposer - Refurbished
Dell Compellent 400-AHFM / XYRNV 6TB 3.5 12Gbps 7.2K RPM SAS Drive for SC280 / SC180 / SCv2080 HGV5J w/ K1J8J interposer - Refurbished
Dell 6TB 7.2 K RPM NLSAS 12Gbps 512e 3.5in Hot-plug Hard Drive, CustKit
Increase the storage capacity of your system with hard drive from Dell. It boasts a big storage capacity, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed. .
Alt Model Number: XYRNV, 0XYRNV
Compatibility
Dell Compellent SC280 / SC180 / SCv2080 HGV5J w/ K1J8J interposer
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 6TB 7.2K 12.0Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive
(1) Compellent tray with interposer
(4) Screws
| Dell | |
|---|---|
| Dell Part Number | 400-AHFM |
| Manufacturer Part Number | XYRNV |
| TECH SPECS | |
| Type | Hard Drive - Hot Swap -Nearline |
| Capacity | 6TB / 6000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBps |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Features | 512e Crypto |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: XYRNV 0XYRNV
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






