Dell 400-AHLT 2TB SAS Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 2TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
| RAM: | 128MB |
Description
Dell 400-AHLT 2TB 2.5" SFF 7.2K 12Gbps NL SAS Hard Drive Kit 8FKXC - Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 2TB 12Gbps Near Line SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell 8FKXC tray.
Dell 400-AHLT 2TB 2.5" SFF 7200 RPM 12Gbps NL SAS Hard Drive Kit 8FKXC - Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 2TB 12Gbps Nearline SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell 8FKXC tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420 , MD3420
Alt PN: 400-AHLT 6N9HJ 06N9HJ XY986 0XY986
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
| Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-AHLT |
| Capacity | 2TB / 2000GB |
| Form Factor | 2.5" Small Form Factor |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Interface Type | SAS 12Gbps |
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




