Dell 400-AHLZ 2TB SFF SATA Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$299.00
| Capacity: | 2TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-AHLZ 2TB 2.5 inches 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive Kit 8FKXC- Brand New
This kit includes one 2.5" SFF 2000GB / 2TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell 13th Gen 8FKXC / NTPP3 tray. Dell 400-AHLZ 2TB 2.5 inches 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive Kit 8FKXC- Brand New
This kit includes one 2.5" SFF 2000GB / 2TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell 13th Gen 8FKXC / NTPP3 tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420 , MD3420
Alt Pt# 400-AHMB
This kit includes one 2.5" SFF 2000GB / 2TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell 13th Gen 8FKXC / NTPP3 tray. Dell 400-AHLZ 2TB 2.5 inches 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive Kit 8FKXC- Brand New
This kit includes one 2.5" SFF 2000GB / 2TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell 13th Gen 8FKXC / NTPP3 tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420 , MD3420
Alt Pt# 400-AHMB
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-AHLZ |
| Product Type | Hard Drive Kit |
| Drive Interface | SATA 6Gbps |
| Width | 2.5" |
| Transfer Rate | 1200 MB/s (External) |
| Interface | SAS / Serial Attached SCSI |
| Storage Capacity | 2000 GB |
| Hot Swappable | Yes |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 400-AHMB
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




