Dell 400-AHZL 8TB LFF SATA Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$399.00
| Capacity: | 8TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-AHZL 8TB 3.5 inches 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive Kit - Brand New
This kit includes one 3.5" LFF 8000GB / 8TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell Tray for Poweredge Server. Dell 400-AHZL 8TB 3.5 inches 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive Kit - Brand New
This kit includes one 3.5" LFF 8000GB / 8TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell Tray for Poweredge Server.
This kit is compatible with Dell Poweredge: R230 R330 R430 R730 R730XD T430 T630
This kit includes one 3.5" LFF 8000GB / 8TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell Tray for Poweredge Server. Dell 400-AHZL 8TB 3.5 inches 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive Kit - Brand New
This kit includes one 3.5" LFF 8000GB / 8TB 6Gbps 7.2K SATA hard drive and one Dell Tray for Poweredge Server.
This kit is compatible with Dell Poweredge: R230 R330 R430 R730 R730XD T430 T630
Compatibility
Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" LFF hard drives including:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | |
| PowerEdge R630 | PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | |
| PowerEdge T330 | PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| PowerVault MD1200 | PowerVault MD1400 | PowerVault MD3400 | ||
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4012 | PowerVault ME412 |
This kit is also backwards compatible with Gen 11 and 12 PowerEdge and PowerVault Servers/Arrays
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-AHZL |
| Product Type | Hard Drive Kit |
| Drive Interface | SATA 6Gbps |
| Width | 3.5" |
| Transfer Rate | 1200 MB/s (External) |
| Interface | SAS / Serial Attached SCSI |
| Storage Capacity | 8000 GB |
| Hot Swappable | Yes |
| Spindle Speed (RPM) | 7200 |
ROHS Compliant
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




