Dell 400-AILT 400GB uSATA Solid State Drive Kit

- Special Order - Call for Lead TimeSpecial Order - Call for Lead Time
This item has a variable lead time for fulfilment. Please call us to discuss. Your credit card will be authorized in full on the day of ordering; it will not be charged until the day of shipment.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 400GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA 1.8in Micro for ultra mobile applications |
| Form Factor: | 1.8" x 8mm |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-AILT / 1X3YR 400GB 1.8in Slim 6Gbps MLC Mixed Use uSATA SSD S3610 Kit JV1MV - Brand New
This kit contains one 1.8" Slim 400GB SATA Solid State Drive and one Dell JV1MV tray.
Dell 400-AILT / 1X3YR 400GB 1.8" Slim 6.0 Gb/s Multi-Level Cell Mixed Use uSATA Solid State Disk Drive S3610 Kit JV1MV - Brand New
Highlights
- Offers up to 400 GB storage capacity
- Equipped with Serial ATA interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 400 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 400 GB, enabling users to store large amounts of data. Featuring uSerial ATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps.
Manufacturer Part #:
1X3YR, 01X3YR
Dell Part #: 400-AILT
This kit contains one 1.8" Slim 400GB SATA Solid State Drive and one Dell JV1MV tray.
This product is compatible with the following systems:
PowerEdge FC630
PowerEdge M630 / M630P
PowerEdge FC830 / R730XD
Compatibility
| PowerEdge FC630 | PowerEdge M630 | PowerEdge M630P | PowerEdge FM120x4 |
| PowerEdge FC830 | PowerEdge R730XD |
Also Compaible with:
| M830 | C4130 |
Specifications
Kit includes ...
- 1x Dell 1.8" 400GB SATA solid state drive
- 1x Dell JV1MV tray
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-AILT |
| Manufacturer Part # | 1X3YR |
| Type | Solid State Drive |
| Capacity | 400GB |
| Form Factor | 1.8" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Data Transfer Rate | 600 MBps |
| Designed for | PowerEdge FC430, R630, T430 |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 1X3YR 01X3YR
Weight: 0.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




