Dell 400-AJOW 600GB SAS Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 600GB |
| Speed: | 10K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AJOW 600GB 2.5 inches 12Gbps 10K RPM SAS HDD Kit 8FKXC - Brand New
This kit includes one 2.5" SFF 600GB 12Gbps 10K SAS hard drive and one Dell 8FKXC tray.
Dell 400-AJOW 600GB 2.5" 12Gb/s 10 RPM SAS HDD Kit 8FKXC - Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 600GB 12Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell 8FKXC tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420 , MD3420
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
| Specification | |
|---|---|
| Model Number | 400-AJOW |
| Capacity | 600GB |
| Interface | 12Gb/s SAS |
| Product Line | Hard Disk Drive with Tray |
| Spindle Speed | 10000 RPM |
| Form Factor | 2.5 Inches |
ROHS Compliant
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




