Dell 400-AJRT / 400-AJRN 9528M 600GB SAS 15K 2.5in SFF 12Gbps HS Hard Drive Kit NRX7Y

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 600GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AJRT / 9528M 600GB 2.5-Inch SFF 12Gbps 15K RPM HS SAS Hard Drive Kit NRX7Y – Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 600GB 12Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell NRX7Y tray and is fully compatible with Dell PowerEdge M520 and M620 Blade servers.
Dell 400-AJRT / 9528M 600GB 2.5” SFF / Small Form Factor 12.0 Gb/s 15000 RPM HS / Hot-Swap SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive Kit NRX7Y – Brand New
Highlights
- Offers - 600GB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 15,000 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 600GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15,000 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part#: 9528M, 09528M
Dell Part#: 400-AJRT
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 600GB 12Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell NRX7Y tray.
This kit is fully compatible with the following systems:
PowerEdge M420, M520, M620, M630, M820, M830, M915, VRTX, FC630, FC830, FC640, M640, M640 VRTX
Compatibility
This kit is fully compatible with the following systems:
| PowerEdge M420 | PowerEdge M520 | PowerEdge M620 | PowerEdge M630 |
| PowerEdge M820 | PowerEdge M830 | PowerEdge M915 | PowerEdge VRTX |
| PowerEdge FC630 | PowerEdge FC830 | ||
| PowerEdge FC640 | PowerEdge M640 | PowerEdge M640 VRTX |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 600GB 12.0Gbps SFF SAS Hard Disk Drive
(1) Dell NRX7Y Drive Tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-AJRT |
| Manufacturer Part # | 9528M 09528M |
| Drive Type | Hard drive - hot-swap |
| Capacity | 600GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Spindle Speed | 15000 RPM |
| Compatible Bay | 2.5" |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 9528M 09528M 400-AJRN
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






