Dell 400-AJSD 300GB SAS Cabled Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 300GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AJSD / W8T0V 300GB 2.5-Inch SFF 12Gbps 15K RPM SAS Cabled Hard Drive Kit - Brand New
This kit contains one 2.5" Small Form Factor 300GB 12Gbps 15K RPM Bare / Cabled SAS Hard Drive
Dell 400-AJSD / W8T0V 300GB 2.5" Small Form Factor / SFF 12.0 Gb/s 15,000 RPM Serial Attached SCSI / SAS Cabled Hard Drive / HDD Kit - Brand New
Highlights
- High capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- Great spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 300 GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15,000 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part#: W8T0V, 0W8T0V
Dell Part#: 400-AJSD
This kit contains one 2.5" Small Form Factor 300GB 12Gbps 15K RPM Bare / Cabled SAS Hard Drive
This product is compatible with the following systems:
- PowerEdge C4130, R220, R330, R520, R530, R620, R630, R715, R720, R720xd, R730, R730XD, R815, R820, R910, R930, T110, T110 II, T320, T420, T430, T630
- Precision Workstation R7910, R7910 XL, T7910 XL
Compatibility
This product is compatible with the following systems:
| PowerEdge C4130 | PowerEdge R220 | PowerEdge R330 | PowerEdge R520 |
| PowerEdge R530 | PowerEdge R620 | PowerEdge R630 | PowerEdge R715 |
| PowerEdge R720 | PowerEdge R720xd | PowerEdge R730 | PowerEdge R730XD |
| PowerEdge R815 | PowerEdge R820 | PowerEdge R910 | PowerEdge R930 |
| PowerEdge T110 | PowerEdge T110 II | PowerEdge T320 | PowerEdge T420 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T630 | Precision Workstation R7910 | Precision Workstation R7910 XL |
| Precision Workstation T7910 XL |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-AJSD |
| Manufacturer Part # | W8T0V 0W8T0V |
| Drive Type | Hard Drive - Internal |
| Capacity | 300GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Spindle Speed | 15,000 RPM |
| Compatible Bay | 2.5" |
| Interfaces | 1 x SAS 12 Gb/s |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: W8T0V 0W8T0V
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
