Dell 400-ALEI 1TB SATA Cabled Hard Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-ALEI / 2MCJD 1TB 3.5-Inch LFF 6Gbps 7.2K RPM 512e SATA Cabled Hard Drive - Brand New
This kit contains one 1000GB 3.5in LFF SATA cabled bare Hard Drive.
Dell 400-ALEI / 2MCJD 1TB / 1000GB 3.5" LFF / Large Form Factor 6.0 Gb/s 7200 RPM 512e / 512 Emulation SATA / Serial ATA Cabled HDD / Hard Drive - Brand New
Highlights
- Offers - 1 TB capacity to store large amount of data
- Serial ATA interface delivers high data transfer speeds
- 7,200 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 1 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7,200 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring Serial ATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Please note the following restrictions: VMware does not support 512e or 4Kn hard drives. 4Kn hard drives are only supported on Win 2012 and UEFI boot and some Linux. 512e hard drives are only supported with Win2008R2 or greater and some Linux.
Manufacturer Part# : 2MCJD, 02MCJD
Dell Part# : 400-ALEI
This kit contains one 1TB / 1000GB 3.5in LFF SATA cabled bare Hard Drive.
Compatibility
This product is compatible with the following systems:
- OptiPlex 3020 MT, 3020 SFF, 3040 SFF, 5040 MT, 5040 SFF, 7010, 7020 DT, 7040 Micro, 7040 MT, 7040 SFF, XE2 MT, XE2 SFF
- Vostro 3250, 3252, 3650, 3800, 3905
- PowerEdge T130, R230, R230XL, T330
- XPS 8900
- XPS One 27 (2720)
- Inspiron 3655
- Alienware X51 R2
Compatibility
This Kit is fully compatible with the following systems:
| OptiPlex 3020 MT | OptiPlex 3020 SFF | OptiPlex 3040 SFF | OptiPlex 5040 MT |
| OptiPlex 5040 SFF | OptiPlex 7010 | OptiPlex 7020 DT | OptiPlex 7040 Micro |
| OptiPlex 7040 MT | OptiPlex 7040 SFF | OptiPlex XE2 MT | OptiPlex XE2 SFF |
| Vostro 3250 | Vostro 3252 | Vostro 3650 | Vostro 3800 |
| Vostro 3905 | PowerEdge T130 | PowerEdge R230 | PowerEdge R230XL |
| PowerEdge T3300 | XPS 8900 | XPS One 27 (2720) | Inspiron 3655 |
| Alienware X51 R2 |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-ALEI |
| Manufacturer Part # | 2MCJD 02MCJD |
| Type | Hard Drive |
| Capacity | 1 TB / 1,000GB |
| Spindle Speed | 7,200 RPM |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: 2MCJD
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
