Dell 960GB SATA SSD 400-ALGJ Read Intensive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 960GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-ALGJ 960GB 2.5 inches 6Gbps TLC Hot-Plug Read Intensive SATA SSD Kit G176J - Certified 95
This kit contains one 2.5 inch SFF 960GB 6Gbps TLC SATA Solid State Drive and one Dell G176J tray.
Dell 400-ALGJ 960GB 2.5" 6Gbps TLC Hot-Plug Read Intensive SATA SSD Kit G176J - Certified 95
This kit contains one 2.5" Small Form Factor 960GB 6Gbps TLC SATA / Serial ATA Solid State Drive and one Dell G176J tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge M1000e, M420, M520, M600, M605, M610, M610x, M620, M710, M710HD, M805, M820, M905, M910, M915, R220, R310, R320, R415, R420, R420XR, R430, R510, R515, R520, R610, R620, R630, R710, R715, R720, R720XD, R730, R730XD, R810, R815, R820, R910, R920, T110 II, T310, T320, T410, T420, T610, T620, T630, T710. And also with Dell Powervault MD1120, MD1220, MD3220i, MD3420, MD3620f , MD3620i.
Compatibility
| PowerEdge M1000e | PowerEdge M420 | PowerEdge M520 | PowerEdge M600 |
| PowerEdge M605 | PowerEdge M610 | PowerEdge M610x | PowerEdge M620 |
| PowerEdge M710 | PowerEdge M710HD | PowerEdge M805 | PowerEdge M820 |
| PowerEdge M905 | PowerEdge M910 | PowerEdge M915 | PowerEdge R220 |
| PowerEdge R310 | PowerEdge R320 | PowerEdge R415 | PowerEdge R420 |
| PowerEdge R420XR | PowerEdge R430 | PowerEdge R510 | PowerEdge R515 |
| PowerEdge R520 | PowerEdge R610 | PowerEdge R620 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R710 | PowerEdge R715 | PowerEdge R720 | PowerEdge R720XD |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730XD | PowerEdge R810 | PowerEdge R815 |
| PowerEdge R820 | PowerEdge R910 | PowerEdge R920 | PowerEdge T110 II |
| PowerEdge T310 | PowerEdge T320 | PowerEdge T410 | PowerEdge T420 |
| PowerEdge T610 | PowerEdge T620 | PowerEdge T630 | PowerEdge T710 |
| PowerVault MD1120 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD3220i | PowerVault MD3420 |
| PowerVault MD3620f | PowerVault MD3620i |
Specifications
This kit contains:
- 1x 960GB SFF SATA SSD
- 1x Dell G176J tray
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-ALGJ |
| Type | Solid State / Hot-Plug |
| Capacity | 960GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Disk RPM | TLC / Triple-Level Cell |
| DWPD | Read Intensive |
ROHS Compliant
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




