Dell 400-ALNY 4TB SAS Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 4TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ALNY / K07H8 4TB 3.5in 12Gbps 7.2K RPM 512n Nearline HS SAS HDD Kit KG1CH - Brand New
This kit contains one 3.5" LFF 4TB / 4000GB 12Gbps 7.2K SAS hard drive and one Dell KG1CH tray.
Dell 400-ALNY 4TB / 4000GB 3.5" 12.0 Gbps 7200 RPM 512 Native Nearline Hot Swappable Serial Attached SCSI Hard Disk Drive Kit KG1CH for Gen 13 Servers - Brand New
This kit contains one 4000GB / 4TB 7.2K 12.0Gbps Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell KG1CH tray.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330 T340 , T430 T440 , T530 T540 , T630 T640 , R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420 , MD3420
Manufacturer Part#: K07H8 400-ALOV, H9N7X
Compatibility
Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" LFF hard drives including:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | |
| PowerEdge R630 | PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | |
| PowerEdge T330 | PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| PowerVault MD1200 | PowerVault MD1400 | PowerVault MD3400 | ||
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4012 | PowerVault ME412 |
This kit is also backwards compatible with Gen 11 and 12 PowerEdge and PowerVault Servers/Arrays
Specifications
| Dell Hard Drive | |
|---|---|
| Dell Part Number | 400-ALNY |
| Manufacturer Part Number | K07H8 |
| Type | Hard Drive - Hot Swap - Nearline |
| Capacity | 4TB 4000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Transfer Rate | 1.2GBps |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Features | 512n Crypto |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: K07H8 0K07H8 400-ALOV H9N7X
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




