Dell 400-ALQT / 6HF4Y 2TB SAS 3.5" Cabled Hard Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 2TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ALQT / 6HF4Y 2TB 3.5in LFF 12Gbps 7.2K RPM 512n SAS Cabled HDD - Brand New
Dell 400-ALQT / 6HF4Y 2TB / 2000GB 3.5" Large Form Factor 12.0 Gb/s 7200 RPM 512 Native Serial Attached SCSI / SAS Cabled Hard Disk Drive - Brand New
Manufacturer Part Number: 6HF4Y, 06HF4Y
Dell Part Number: 400-ALQT
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 2 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7200 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
This product is compatible with the following systems:
PowerEdge R220, R230, R330, R430, T110 II, T130, T430
Compatibility
This product is compatible with the following systems
| PowerEdge R220 | PowerEdge R230 | PowerEdge R330 |
| PowerEdge R430 | PowerEdge T110 II | PowerEdge T130 |
| PowerEdge T430 |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-ALQT |
| Alt Product Name | 6HF4Y |
| Type | Hard Drive - Internal - Near-Line |
| Capacity | 2 TB / 2000GB |
| Spindle Speed | 7,200 RPM |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 6HF4Y 06HF4Y
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
