Dell 400-ALSB 1TB SAS Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ALSB 1TB / 1000GB 12Gb/s 7200 RPM Near Line SAS / Serial Attached SCSI Hard Disk Drive F238F Kit - Brand New
This kit contains one 1TB / 1000GB 7.2K 12.0Gbps Near Line SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell F238F tray.
This kit is compatible with PowerEdge R210, PowerEdge R310, PowerEdge R320, PowerEdge R410, PowerEdge R415, PowerEdge R420, PowerEdge R510, PowerEdge R515, PowerEdge R520, PowerEdge R630, PowerEdge R710, PowerEdge R720, PowerEdge R730, PowerEdge R720xd, PowerEdge R730xd, PowerEdge T310, PowerEdge T320, PowerEdge T410, PowerEdge T420, PowerEdge T610, PowerEdge T620, PowerEdge T710, PowerEdge MD1200.
Compatibility
| PowerEdge R210 | PowerEdge R310 | PowerEdge R320 | PowerEdge R410 |
| PowerEdge R415 | PowerEdge R420 | PowerEdge R510 | PowerEdge R515 |
| PowerEdge R520 | PowerEdge R630 | PowerEdge R710 | PowerEdge R720 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R720xd | PowerEdge R730xd | PowerEdge T310 |
| PowerEdge T320 | PowerEdge T410 | PowerEdge T420 | PowerEdge T610 |
| PowerEdge T620 | PowerEdge T710 | PowerVault MD1200 |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 1TB 7.2K 12.0Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive
(1) Dell F238F drive tray
(4) Screws
| Dell | |
|---|---|
| Model/Part No. | 400-ALSB |
| Product Type | Hard Drive with Tray |
| Device Type | Hard Drive - Hot-Plug - Near-Line |
| Storage Capacity | 1 TB / 1000 GB |
| Interfaces | SAS 12Gbps |
| Data Transfer Rate | 1200 MB/s |
| Form Factor | 3.5 Inch |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
ROHS Compliant
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




