Dell 400-ALYU 4P9YK 1.6TB SAS 12Gbps Mixed Use MU SSD PowerEdge R620 R320

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1.6TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ALYU 4P9YK 1.6TB SAS Mixed Use MU 2.5 Inch 12Gbps Solid State Drive SSD Kit G176J - Certified 95
This product include one Dell certified 1.6TB 12Gbps SAS Solid State Drive with Dell firmware, and one caddy for compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 1.6TB storage capacity
- SAS interface, with 12Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with Dell Servers and Storage arrays that support SAS 2.5" drives including but not limited to:
| PowerEdge R310 | PowerEdge R320 | PowerEdge R410 | PowerEdge R415 | PowerEdge R420 |
| PowerEdge R510 | PowerEdge R515 | PowerEdge R520 | PowerEdge R610 | PowerEdge R620 |
| PowerEdge R710 | PowerEdge R715 | PowerEdge R720 | PowerEdge R720XD | PowerEdge R810 |
| PowerEdge R815 | PowerEdge R820 | PowerEdge R910 | PowerEdge R920 | PowerEdge T410 |
| PowerEdge T420 | PowerEdge T620 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell MPN | 400-ALYU |
| Alternative Part Numbers | 4P9YK |
| Tech Specs | |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 1.6TB / 1600GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Features | Enterprise Mixed Use / MU |
Weight: 0.4 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




