Dell 400-ALZB / 6J44W 400GB SFF SAS SSD

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 400GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ALZB / 6J44W 400GB 2.5in SFF 12Gbps MLC Mixed Use SAS SSD G176J Kit PX04SM -Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 400GB 12Gbps MLC SAS solid state drive and one Dell G176J tray.
Dell 400-ALZB / 6J44W 400GB 2.5" Small Form Factor 12.0 Gb/s Multi-Level Cell Mixed Use Serial Attached SCSI Solid State Disk Drive G176J Kit PX04SM -Brand New
Manufacturer Part : 6J44W, 06J44W
Dell Part : 400-ALZB
Features and Benefits
- High storage capacity
- Delivers high data transfer rate
- Offers ruggedness and fast data access
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 400 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 400 GB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12 Gbps .
This kit contains one 2.5" Small Form Factor 400GB 12Gbps MLC SAS solid state drive and one Dell G176J tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge M1000e, M420, M520, M600, M605, M610, M610x, M620, M710, M710HD, M805, M820, M905, M910, M915, R220, R310, R320, R415, R420, R420XR, R430, R510, R515, R520, R610, R620, R630, R710, R715, R720, R720XD, R730, R730XD, R810, R815, R820, R910, R920, T110 II, T310, T320, T410, T420, T610, T620, T630, T710. And also with Dell Powervault MD1120, MD1220, MD3220i, MD3420, MD3620f , MD3620i.
Compatibility
| PowerEdge M1000e | PowerEdge M420 | PowerEdge M520 | PowerEdge M600 |
| PowerEdge M605 | PowerEdge M610 | PowerEdge M610x | PowerEdge M620 |
| PowerEdge M710 | PowerEdge M710HD | PowerEdge M805 | PowerEdge M820 |
| PowerEdge M905 | PowerEdge M910 | PowerEdge M915 | PowerEdge R220 |
| PowerEdge R310 | PowerEdge R320 | PowerEdge R415 | PowerEdge R420 |
| PowerEdge R420XR | PowerEdge R430 | PowerEdge R510 | PowerEdge R515 |
| PowerEdge R520 | PowerEdge R610 | PowerEdge R620 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R710 | PowerEdge R715 | PowerEdge R720 | PowerEdge R720XD |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730XD | PowerEdge R810 | PowerEdge R815 |
| PowerEdge R820 | PowerEdge R910 | PowerEdge R920 | PowerEdge T110 II |
| PowerEdge T310 | PowerEdge T320 | PowerEdge T410 | PowerEdge T420 |
| PowerEdge T610 | PowerEdge T620 | PowerEdge T630 | PowerEdge T710 |
| PowerVault MD1120 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD3220i | PowerVault MD3420 |
| PowerVault MD3620f | PowerVault MD3620i |
Specifications
This kit includes:
- 1x 400GB 12Gbps 2.5" SAS SSD
- 1x Dell G176J
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-ALZB |
| Alt Model Number | 6J44W 06J44W |
| Type | Solid State Drive Hot-Swap |
| Capacity | 400 GB |
| NAND Flash Memory Type | Multi-level Cell (MLC) |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Features | Mixed-Use |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 6J44W 06J44W
Weight: 0.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




