Dell 400-AMCI / 32T3C / PX04SR 960GB SAS SSD 8FKXC

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 960GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AMCI / 32T3C / PX04SR 960GB 2.5" 12Gbps MLC HS Read Intensive SAS SSD Kit 8FKXC - Refurbished
This kit contains one 2.5" SFF 960GB 12Gb/s MLC SAS solid state drive and one Dell 8FKXC tray.
Dell 400-AMCI / 32T3C / PX04SR 960GB 2.5" 12Gbps MLC HS Read Intensive SAS SSD Kit 8FKXC - Refurbished
This kit contains one 2.5" Small Form Factor 800GB MLC SAS solid state drive and one Dell 8FKXC tray.
Alt Pt# 32T3C / PX04SR / 400-BBRO
This kit is compatible with Dell Poweredge M1000e, M420, M520, M600, M605, M610, M610x, M620, M710, M710HD, M805, M820, M905, M910, M915, R220, R310, R320, R415, R420, R420XR, R430, R510, R515, R520, R610, R620, R630, R710, R715, R720, R720XD, R730, R730XD, R810, R815, R820, R910, R920, T110 II, T310, T320, T410, T420, T610, T620, T630, T710. And also with Dell Powervault MD1120, MD1220, MD3220i, MD3420, MD3620f , MD3620i.
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-AMCI |
| Product Type | Solid State Drive |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Width | 2.5" |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Type | Internal |
| Storage Capacity | 1200 GB / 1.2TB |
| Hot Swappable | Yes |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 32T3C 032T3C PX04SR 400-BBRO
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






