Dell 400-AMJI 400GB SAS Solid State Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 400GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Write Intensive / WI |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AMJI / PX1P6 3.5in LFF 400GB 12Gbps Write Intensive MLC SAS SSD Hybrid Kit KG1CH / Y004G PX05SM - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 400GB MLC SAS Solid State Drive and one Dell 3.5" KG1CH tray with a Y004G mounting bracket.
Dell 400-AMJI / PX1P6 3.5" LFF 400GB 12.0 Gb/s Enterprise, Write-Intensive, Multi-Level Cell, Serial Attached SCSI, Solid State Drive Hybrid Kit KG1CH / Y004G PX05SM - Brand New
Alt Model Number: PX1P6, 0PX1P6
This kit includes one Small Form Factor 2.5 inch 400GB 12Gbps SAS Solid-State Drive and one Dell Hybrid 3.5in KG1CH tray with a Y004G mounting bracket.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane.
This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420 , MD3420
Compatibility
Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" LFF hard drives including:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 |
| PowerEdge R630 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R730 | PowerEdge R930 |
| PowerEdge T330 | PowerEdge T430 | PowerEdge T630 | |
| PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
This kit is also backwards compatible with Gen 11 and 12 PowerEdge and PowerVault Servers/Arrays
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 400GB 12Gbps SAS solid state drive
- 1x 3.5in Dell KG1CH tray / caddy
- 1x Dell Y004G adapter / bracket
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-AMJI |
| Alt Model Number | PX1P6 |
| Type | Solid State Drive Hot-Swap |
| Capacity | 400GB |
| NAND Flash Memory Type | Multi-level Cell (MLC) |
| Form Factor | 2.5"(in 3.5" carrier) |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Data Transfer Type | 1200 Mbps |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: PX1P6 0PX1P6
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




