Dell 400-AMKL / 22RKC 400GB SFF SAS SSD

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 400GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Write Intensive / WI |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AMKL / 22RKC 400GB 2.5" SFF 12Gbps SAS Write Intensive MLC Hot-Plug SSD Kit 8FKXC - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 400GB 12Gbps MLC SAS Write Intensive solid state drive and one Dell 8FKXC tray.
Dell 400-AMKL / 22RKC 400GB 2.5" 12.0 GbpsSAS Write Intensive MLC Multi-Level Cell Hot Swappable Solid State Disk Drive Kit 8FKXC
This kit contains one 2.5" Small Form Factor 400GB 12Gbps MLC SAS solid state drive and one Dell 8FKXC tray.
Alt MPN: 22RKC 022RKC 400-AMKH
This kit is compatible with Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930 and PowerVault MD1220, MD1220, MD1420, MD3420
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-AMKL |
| Product Type | Solid State Drive |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Width | 2.5" |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Drive Type | Internal |
| Storage Capacity | 400 GB |
| Hot Swappable | Yes |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 22RKC 022RKC 400-AMKH
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






