Dell 400-APDM 480GB SATA SSD Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 480GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell S3520 400-APDM / V71FT 480GB 3.5 inches 6Gbps Read-Intensive MLC SATA SSD Hybrid Carrier CustKit KG1CH / Y004G - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 480GB MLC SATA Solid State Drive and one Dell 3.5" KG1CH tray with a Y004G mounting bracket.
Dell S3520 400-APDM / V71FT 480GB 3.5" 6.0 Gb/s Enterprise, Read-Intensive, Multi-Level Cell, Serial ATA, Solid State Drive Hybrid Carrier Custom Kit KG1CH / Y004G - Brand New
Alt Model Number: V71FT, 0V71FT
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 480 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480 GB, enabling users to store large amounts of data. Featuring Serial ATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps.
This kit includes one Small Form Factor 2.5 inch 480GB 6Gbps SATA Solid-State Drive and one Dell Hybrid 3.5in KG1CH tray with a Y004G mounting bracket.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R230, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930, PowerVault MD1220, MD1420, MD3420
Compatibility
Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" LFF hard drives including:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 |
| PowerEdge R630 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R730 | PowerEdge R930 |
| PowerEdge T330 | PowerEdge T430 | PowerEdge T630 | |
| PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
This kit is also backwards compatible with Gen 11 and 12 PowerEdge and PowerVault Servers/Arrays
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 480GB 6Gbps SATA solid state drive
- 1x 3.5in Dell KG1CH tray / caddy
- 1x Dell Y004G adapter / bracket
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-APDM |
| Alt Model Number | V71FT |
| Type | Solid State Drive Hot-Swap |
| Capacity | 480GB |
| NAND Flash Memory Type | Multi-level Cell (MLC) |
| Form Factor | 2.5"(in 3.5" carrier) |
| Interface | SATA 6Gbps |
| Data Transfer Type | 600 Mbps |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: V71FT
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




