Dell 400-APGE / 51WVR 900GB 15K SAS Hard Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 900GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-APGE / 51WVR 900GB 2.5-Inch SFF 12Gbps 15K RPM HS 512n SAS Hard Drive Kit NRX7Y - Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 900GB 12Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell NRX7Y tray and is fully compatible with Dell PowerEdge M420, M520, M620, M630, M820, M830, M915, VRTX, FC630, FC830, FC640, M640, M640 VRTX
Dell 400-APGE / 51WVR 900GB 2.5" SFF / Small Form Factor 12.0 Gb/s 15000 RPM HS / Hot Swap 512n / 512 Native SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive Kit NRX7Y - Brand New
Highlights
- Offers - 900 GB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 15,000 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 900 GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part# : 51WVR, 051WVR
Dell Part# : 400-APGE
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 900GB 12Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell NRX7Y tray and is fully compatible with Dell PowerEdge M420, M520, M620, M630, M820, M830, M915, VRTX, FC630, FC830, FC640, M640, M640 VRTX
Compatibility
| PowerEdge M420 | PowerEdge M520 | PowerEdge M620 | PowerEdge M630 |
| PowerEdge M820 | PowerEdge M830 | PowerEdge M915 | PowerEdge VRTX |
| PowerEdge FC630 | PowerEdge FC830 | ||
| PowerEdge FC640 | PowerEdge M640 | PowerEdge M640 VRTX |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 900GB 12.0Gbps SFF SAS / Serial Attached SCSI Hard Disk Drive
(1) Dell NRX7Y Drive Tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-APGE |
| Manufacturer Part # | 51WVR 051WVR |
| Drive Type | Hard Drive - Hot Swap |
| Capacity | 900GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Features | Advanced Format 512n |
| Drive Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Spindle Speed | 15,000 RPM |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 51WVR
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






