Dell 400-AQRH RN87Y 800GB SAS 12Gbps Mixed Use MU SSD Gen Introduced with 12 PowerEdge

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AQRH RN87Y 800GB SAS Mixed Use MU 2.5 Inch 12Gbps Solid State Drive SSD Kit NRX7Y - Certified 95
This product include one Dell certified 800GB 12Gbps SAS Solid State Drive with Dell firmware, and one caddy for compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 800GB storage capacity
- SAS interface, with 12Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with Dell Servers and Storage arrays that support SAS 2.5" drives including but not limited to:
| PowerEdge M520 | PowerEdge M520 (for PE VRTX) | PowerEdge M620 | PowerEdge M620 (for PE VRTX) | PowerEdge M630 |
| PowerEdge M630 (for PE VRTX) | PowerEdge M640 | PowerEdge M640 (for PE VRTX) | PowerEdge M820 | PowerEdge M820 (for PE VRTX) |
| PowerEdge M830 | PowerEdge M830 (for PE VRTX) | PowerEdge M915 | PowerEdge VRTX |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell MPN | 400-AQRH |
| Alternative Part Numbers | RN87Y |
| Tech Specs | |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 800GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Features | Enterprise Mixed Use / MU |
Weight: 0.2 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






