Dell 400-ARMI 480GB MLC Mixed Use SAS Solid State Drive Kit 8FKXC, PX05SV

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 480GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ARMI / 05H78 480GB 2.5-Inch SFF 12Gbps MLC HS Mixed Use SAS Solid State Drive Kit 8FKXC, PX05SV - Brand New
This kit includes one 2.5in 480GB 12Gbps MLC SAS Solid-State Drive and one Dell 8FKXC tray.
Dell 400-ARMI / 05H78 480GB 2.5" SFF / Small Form Factor 12.0 Gb/s MLC / Multi-Level Cell HS / Hot Swap MU / Mixed Use SAS / Serail Attached SCSI SSD / Solid State Drive Kit 8FKXC, PX05SV - Brand New
Highlights
- Offers up to 480GB storage capacity
- Equipped with SAS interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 480GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480GB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12Gbps .
Manufacturer Part#: 05H78, 005H78
Dell Part#: 400-ARMI
This kit includes one 2.5in 480GB 12Gbps MLC SAS Solid-State Drive and one Dell 8FKXC tray.
This kit is compatible with Dell Poweredge 13th Generation Gen 13 T330, T430, T530, T630, R330, R430, R530, R630, R730, R730XD, R930; PowerVault MD1200, MD1220, MD1420, MD3420, MD3460, MD3060e; and Precision: R7910.
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
This kit includes:
- 1x 480GB 12Gbps 2.5" SAS SSD
- 1x Dell 8FKXC
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-ARMI |
| Manufacturer Part Number | 05H78 005H78 |
| Device Type | Solid State Drive - Hot-Swap |
| Capacity | 480 GB |
| NAND Flash Memory Type | Multi-Level Cell (MLC) |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Data Transfer Type | 1.2 GBps |
| Fearures | Mixed-Use |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 05H78
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






