Dell 400-ATGO 400-ASEP 480GB Mixed Use SAS Hybrid Solid State Drive X7K8W / Y004G, PX05SV

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 480GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ATGO / H3J6W / 400-ASEP 480GB 3.5-Inch 12Gbps MLC 512N Mixed Use SAS Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G, PX05SV - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 480GB 12Gbps MLC SAS Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
Dell 400-ATGO / H3J6W 480GB 3.5" 12.0 Gb/s MLC / Multi-Level Cell 512 Native Mixed Use 3-DWPD / Drive Writes Per Day SAS / Serial Attached SCSI Hybrid Solid State Drive / SSD Kit X7K8W / Y004G, PX05SV - Brand New
Highlights
- Offers up to 480 GB storage capacity
- Equipped with Serial Attached SCSI (SAS) interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 480 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480 GB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12 Gbps .
Manufacturer Part# : H3J6W, 0H3J6W
Dell Part# : 400-ATGO 400-ASEP
This kit contains one 2.5" SFF 480GB 12Gbps MLC SAS Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray..
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This Drive is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
Specifications
| Dell SAS Hybrid Hard Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ATGO |
| Manufacturer Part# | H3J6W 0H3J6W |
| General | |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Features | Advanced Format 512n Mixed Use Endurance 3 DWPD 2628 SSD TBW |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: H3J6W 0H3J6W 400-ASEP
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






