Dell 400-BDVW / 400-AZUN / X9YMX 480GB SATA 3.5 inch LFF Hybrid Solid State Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 480GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-BDVW / 400-AZUN / X9YMX 480GB 3.5" 6Gbps MLC 512e Mixed Use SATA Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G S4610 - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 480GB 6Gbps MLC SATA Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray
Dell 400-BDVW / 400-AZUN / X9YMX 480GB 3.5" 6Gbps MLC 512e Mixed Use SATA Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G S4610 - Brand New
- Offers up to 480 GB storage capacity
- Equipped with Serial ATA interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Manufacturer Part X9YMX
Dell Part 400-BDVW / 400-AZUN
This kit contains one 2.5" SFF 480GB 6Gbps MLC SAT Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell Systems:
- PowerEdge R640
- PowerEdge R740
- PowerEdge R740XD
- PowerEdge C6420
- PowerEdge R440
- PowerEdge R540
- PowerEdge R6415
- PowerEdge R7415
- PowerEdge R7425
- PowerEdge R340
- PowerEdge R740xd2
- PowerEdge R6515
- PowerEdge R6525
- PowerEdge R7515
- PowerEdge C6525
- BSN Recorder Node
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
| PowerEdge R440 | PowerEdge R540 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R7415 |
| PowerEdge R7425 | PowerEdge R340 | PowerEdge R740XD2 | PowerEdge R6515 |
| PowerEdge R6525 | PowerEdge R7515 | PowerEdge C6525 | BSN Recorder Node |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-BDVW / 400-AZUN |
| MFG Part# | X9YMX |
| Device Type | Solid state drive - hot-Swap |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Features | Advanced format 512n Mixed Use |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | Carrier |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: X9YMX 400-AZUN
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






