Dell 400-ATIR / XGXCV 900GB 15K SAS Hybrid Hard Drive

- Special Order - Ships in 5-10 business days
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 900GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ATIR / XGXCV 900GB 3.5-inch 12Gbps 15K RPM HS 512N SAS Hybrid Hard Drive Kit X7K8W / Y004G - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 900GB 12Gbps 15K SAS hard drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
Dell 400-ATIR / XGXCV 900GB 3.5" 12Gb/s 15,000 RPM Hot Swap 512 Native Serial Attached SCSI / SAS Hybrid Hard Drive / HDD Kit X7K8W / Y004G - Brand New
Manufacturer Part# : XGXCV, 0XGXCV
Dell Part# : 400-ATIR
Highlights
- Offers - 900 GB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 15,000 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 900 GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15,000 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
This kit contains one 2.5" SFF 900GB 12Gbps 15K SAS hard drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
Specifications
| Dell Hybrid SAS Hard Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ATIR |
| Manufacturer Part# | XGXCV 0XGXCV |
| General | |
| Device Type | Hard Drive |
| Capacity | 900GB |
| Form Factor | 2.5" / 3.5" Carrier |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Features | Advanced Format 512n |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Spindle Speed | 15,000 RPM |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: XGXCV
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






