Dell 400-ATJD 1TB SAS Hard Drive Kit DXD9H

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ATJD / 8YJ00 1TB 2.5-Inch SFF 12Gbps 7.2K RPM HS 512n Near Line SAS Hard Drive Kit DXD9H - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 1TB / 1000GB 12Gbps 7.2K SAS Hard Drive and one Dell DXD9H tray.
Dell 400-ATJD / 8YJ00 1TB / 1000GB 2.5" SFF / Small Form Factor 12.0 Gb/s 7200 RPM HS / Hot Swap 512n / 512 Native NL / Near Line SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive Kit DXD9H - Brand New
Highlights
- Offers - 1 TB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 7200 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 1 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7200 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part# : 8YJ00, 08YJ00
Dell Part# : 400-ATJD 400-ASHE
This kit contains one 2.5" SFF 1TB / 1000GB 12Gbps 7.2K SAS Hard Drive and one Dell DXD9H tray.
This kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays:
PowerEdge R640, R740, R740XD, R940, C6420, R440, R6415, R7415, R7425
Compatibility
This kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 | |
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R440 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R7415 | |
| PowerEdge R7425 |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 1TB / 1000GB 12.0Gbps SFF SAS / Serial Attached SCSI Hard Disk Drive
(1) Dell DXD9H Drive Tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-ATJD |
| Manufacturer Part # | 8YJ00 08YJ00 |
| Drive Type | Hard Drive - Hot Swap - Near Line |
| Capacity | 1TB / 1000GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Features | Advanced Format 512n |
| Drive Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 8YJ00 400-ASHE
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






