Dell 400-ATJP 1.2TB SED FIPS Hybrid SAS Hard Drive Kit X7K8W / Y004G

- Special Order - Call for Lead TimeSpecial Order - Call for Lead Time
This item has a variable lead time for fulfilment. Please call us to discuss. Your credit card will be authorized in full on the day of ordering; it will not be charged until the day of shipment.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1.2TB |
| Speed: | 10K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ATJP / VYPGD 1.2TB 3.5-Inch LFF 12Gbps 10K RPM HS 512n SED FIPS Hybrid SAS Hard Drive Kit X7K8W / Y004G - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 1.2TB / 1200GB 12Gbps 10K SAS hard drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
Dell 400-ATJP / VYPGD 1.2TB / 1200GB 3.5" LFF / Large Form Factor 12.0 Gb/s 10000 RPM HS / Hot-Swap 512n / 512 Native SED FIPS / Self-Encrypting FIPS-140 Hybrid SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive Kit X7K8W / Y004G - Brand New
Highlights
- Offers - 1.2 TB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 10,000 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 1.2 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 10,000 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part#: VYPGD, 0VYPGD
Dell Part#: 400-ATJP
This kit contains one 2.5" SFF 1.2TB / 1200GB 12Gbps 10K SAS hard drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge R640, R740, R740XD, R940
This kit contains one 2.5" SFF 1.2TB / 1200GB 12Gbps 10K SAS hard drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
Compatibility
This kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R540 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R7415 |
| PowerEdge R7425 | |||
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 1.2TB 12Gbps SAS Hard Disk Drive
- 1x 3.5in Dell X7K8W tray / caddy
- 1x Dell Y004G adapter / bracket
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ATJP |
| Manufacturer Part# | VYPGD 0VYPGD |
| Type | Hard Drive - hot-swap |
| Capacity | 1.2TB / 1200GB |
| Form Factor | 2.5"(in 3.5" carrier) |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Data Transfer Type | 1.2 GBps (external) |
| Spindle Speed | 10000 RPM |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | Hybrid Carrier |
| Features | Advanced format 512n |
| Hardware Encryption | Yes |
| Encryption Algorithm | FIPS 140 |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: VYPGD 0VYPGD
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






