Dell 400-ATJV / X3MPC Hybrid SAS Hard Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 2TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ATJV / X3MPC 2TB 3.5-Inch LFF 12Gbps 7.2K RPM HS 512n Nearline Hybrid SAS Hard Drive Kit X7K8W / Y004G – Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 2TB / 2000GB 12Gbps 7.2K SAS hard drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
Dell 400-ATJV / X3MPC 2TB / 2000GB 3.5” LFF / Large Form Factor 12.0 Gb/s 7200 RPM HS / Hot-Swap 512n / 512 Native Nearline Hybrid SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive Kit X7K8W / Y004G – Brand New
Highlights
- Offers - 2 TB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 7200 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 2 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7200 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part# : X3MPC, 0X3MPC
Dell Part# : 400-ATJV
This kit contains one 2.5" SFF 2TB / 2000GB 12Gbps 7.2K SAS hard drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge R640, R740, R740XD, R940, C6420, R540, R6415, R7415, R7425
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R540 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R7415 |
| PowerEdge R7425 | |||
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 2TB / 2000GB 12Gbps SAS Hard Disk Drive
- 1x 3.5in Dell X7K8W tray / caddy
- 1x Dell Y004G adapter / bracket
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-ATJV |
| Manufacturer Part # | X3MPC 0X3MPC |
| Drive Type | Hard drive - hot-swap - nearline |
| Capacity | 2TB / 2000GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Features | Advanced format 512n |
| Drive Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | 3.5-inch bay adapter |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: X3MPC 0X3MPC
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






