Dell 400-ATKK 2TB SATA Hard Drive Kit X7K8W

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 2TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-ATKK / JYP2T 2TB 3.5-inch 6Gbps 7.2K RPM 512N SATA Hard Drive Kit X7K8W - Brand New
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 2TB / 2000GB 6Gbps 7200 RPM SATA Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
Dell 400-ATKK / JYP2T 2TB / 2000GB 3.5" 6.0 Gb/s 7200 RPM 512 Native Serial ATA / SATA Hard Drive / HDD Kit X7K8W - Brand New
Manufacturer Part #: JYP2T, 0JYP2T
Dell Part #: 400-ATKK
HIGHLIGHTS
- Offers up to 2 TB storage capacity
- Equipped with Serial ATA interface which delivers high data transfer rate
- 7200 RPM spindle speed ensures excellent performance
OVERVIEW
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 2 TB Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 2 TB, enabling users to store large amounts of data. Featuring Serial ATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps .
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 2TB / 2000GB 6Gbps 7200 RPM SATA Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
This product is compatible with the following Dell 14Gen systems: PowerEdge R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This Drive is fully compatible with the following SATA 3.5" Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
Specifications
| Dell SATA Hard Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ATKK |
| Manufacturer Part# | JYP2T 0JYP2T |
| General | |
| Device Type | Hard Drive |
| Capacity | 2TB / 2,000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Features | Advanced Format 512n |
| Data Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Spindle Speed | 7,200 RPM |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: JYP2T
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






